قیف فروش برای چه کسانی کاربرد دارد؟

شما صاحب یک کسب و کار سنتی یا آنلاین هستید؟ یا بعنوان یکی از اعضای تیم کسب و کار مثلاً مدیرفروش یا مدیربازارایابی در تلاش هستید تا مشتریان بیشتری را برای کسب و کار خود جذب نمایید؟ از انواع روش‌های تبلیغات و بازاریابی بهره می‌برید و به دنبال افزایش دانش خود هستید؟ این مطلب برای شما می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.

قیف فروش چیست؟

اگر بخواهیم فرایند تصمیم گیری یک مشتری را برای انتخاب و خرید کالا در قالب یک سلسله مراحل مرتبط به همدیگر ترسیم کنیم، می توانیم این روند را به شکل قیف بر روی کاغذ کشیده و در مورد آن صحبت نماییم، قصد داریم در ادامه علاوه بر معرفی مدل قیف فروش، فرایند تبدیل شدن یک مشتری به یک مشتری وفادار و سپس هوادار را برای شما شرح دهیم تا از این طریق شاهد افزایش نرخ بازگشت حداکثری مشتریان در کسب و کار خود باشید…

مرحله اول آگاه سازی مشتری:  برای جذب هر چه بیشتر مشتری در هر کسب و کاری اولین قدم آگاه سازی می باشد، در این مرحله است که ما بواسطه تولید محتوا، تبلیغات و بازاریابی علاوه بر شناسایی مشتریان احتمالی در تلاش برای آگاه سازی آنها می باشیم؛ مرحله آگاه سازی یکی از مهم ترین مراحل برای جذب مشتری در هر کسب و کاری می باشد و اگر بتوانیم این مرحله را به درستی نزد مشتریان خود سپری کنیم به مرحله دوم وارد می شویم، به یاد داشته باشید مهم ترین اصل در این قسمت از قیف فروش، ایجاد سرنخ های متعدد با هدف افزایش سطح آگاه سازی مشتریان احتمالی است، سرنخ های بیشتر+آگاه سازی هدفمند برابر است با افزایش نرخ تبدیل و فروش بیشتر…

مرحله دوم ایجاد علاقمندی در مشتریان: پس از افزایش سطح آگاه سازی مشتریان احتمالی وارد بخش دوم از قیف فروش می شویم، علاقمند شدن!!! این بخش از مرحله فروش در کسب و موفقیت فرایند فروش ما بسیار تاثیر گذار است، اگر ما در حین و پس از آگاه سازی، نتوانیم مشتریان را به محصول و خدمات خود علاقمند نماییم، احتمالا همانند بسیاری دیگر از رقبا، صرفاً نقش در افزایش سطح آگاهی مشتریان و هدایت آنها به سمت رقبا داشته ایم… برای افزایش سطح علاقمندی مشتریان می بایست بتوانیم از مزیت های رقابتی تاثیر گذاری در معرفی محصولات خود بهره برده و نزد مشتریانی که هم اکنون به نقطه ای ایده آل از اطلاعات رسیده اند، ما بعنوان یک مدیر وب سایت یا مالک یک کسب و کار اینترنتی می بایست از پیش سناریو و برنامه ایی را در نظر گرفته باشیم، بسیاری از کسب و کارها در این بخش با طراحی یکسری سناریوهای خاص همانند، اعتبارات و امتیازات قبل از خرید در ازای عضویت مشتریان در یک بخش از فروشگاه اینترنتی، سعی به افزایش جلب توجه و هدایت مشتری به مرحله بعد می نمایند، مرحله بعد همانند دو مرحله گذشته بسیار مهم و نقش تاثیرگذاری در افزایش فروش کسب و کار شما خواهد داشت.

قیف فروش و باشگاه مشتریان

مرحله سوم تصمیم گیری مشتری: این مرحله یکی از اصلی ترین مراحل در فروش محصولات محسوب می شود، اگر در این مرحله مشتری را به حال خود رها کنیم، احتمال از دست رفتن مشتری و مراجعه آن به سمت رقبا بسیار بالا می باشد و بعنوان یک کسب و کار می بایست نقش تاثیرگذاری در تصمیم گیری دقیق مشتری ایفا کنیم، عمدتاً در بسیاری از مواقع کسب و کارهایی که از ابزارهایی همانند باشگاه مشتریان بهره می برند پس از جذب سرنخ با توجه به پیش بینی زمان تصمیم گیری خرید مشتریان؛ از زمان عضویت مشتری احتمالی و عضویت آن در باشگاه مشتریان تا زمانیکه تصمیم به خرید قطعی می کند، مشتری را در هر مرحله به درستی، دستخوش فالوآپ (پیگیری) قرار می دهند، بدین ترتیب علاوه بر افزایش سرعت نرخ تبدیل سرنخ به مشتری، امکان افزایش حجم خرید محصول یا خدمات نیز می تواند متحول شود.

برای راه اندازی باشگاه مشتریان و دریافت مشاوره در مورد امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان، کافیست از طریق لینک زیر اقدام نموده و از خدمات مشاوره ما برای تاسیس باشگاه مشتریان در مجموعه خود بهره مند شوید.

 

مرحله چهارم، خرید : در این مرحله مشتری پس از طی مراحل فوق خرید خود را قطعی می نماید، کسب و کارهایی برنده این بازی خواهند بود که پس از خرید مشتریان، برنامه ایی برای افزایش تعداد خرید و مراجعه آنها داشته باشند، برنامه ای که ما از آن بعنوان باشگاه مشتریان یاد می نماییم اگر بتوانیم در کسب و کار خود بواسطه طراحی سناریو های هدفمند مشتریان را پس از خرید وارد چرخه ای نماییم که احساس رضایت، امنیت، خوشحالی و حس انجام یک معامله برنده در آنها جاری شود، قطعاً ما در کسب و کار خود شاهد بازگشت مستمر تعداد بالایی از مشتریان خواهیم بود.

مرحله پنجم، تبدیل خریدار به مشتریان وفادار و هودار: جذابترین مرحله، این قسمت از فرایند فروش می باشد؛ وقتیکه بتوانیم خریداران را به مشتریانی وفادار و هوادار تبدیل نماییم، اما برای رسیدن به این نقطه جذاب علاوه بر طی نمودن چهار مرحله فوق، می بایست سناریوها و سیاست های خاصی را از پیش در برنامه های بازاریابی و فروش خود طراحی و اجرا نموده باشیم، نکته ای که در بسیاری مواقع صاحبین کسب و کارها، مدیران فروش، وب مسترها از آن غافل می شوند و نهایتاً نتایج بلعکسی را بدست می آورند.

جمع بندی :

  1. برای اینکه در کسب و کار خود شاهد افزایش نرخ تبدیل مشتریان معمولی به وفادار باشید، سلسله مراحل تبدیل یک مشتری معمولی به مشتری وفادار را از پیش طراحی و بر همین اساس اقدام به طراحی سناریوهای متعدد برای هدایت مشتری پس از خرید به خرید بعدی کنید.
  2. اگر مشکل در کسب و کار شما کمبود ایجاد در سرنخ می باشد، می بایست علاوه بر ایجاد مزیت، افزایش تعدد کانال های بازاریابی را در الویت قرار دهید و سپس بدنبال افزایش نرخ تبدیل باشید.
  3. شما نمی توانید قبل از فروش محصول، به فکر افزایش وفاداری مشتریان باشید، اما می توانید بواسطه راه اندازی باشگاه مشتریان و ایجاد مزیت در کسب و کار خود مشتری بیشتری را به مرحله پنجم هدایت کنید.
  4. ارزشمندترین دارایی کسب و کار شما، اطلاعات مشتریان می باشد، در حفظ و تبدیل این دیتا با اطلاعات قابل بهره برداری نهایت تلاش را به انجام رسانید.
  5. فالوآپ یا پیگیری هدفمند مشتریان را در کسب و کار خود از یاد نبرید و همیشه برای تحریک مشتریان خود برنامه داشته باشید.

 

مطلب مرتبط: هدف از راه‌اندازی باشگاه مشتریان چیست؟

مقالات
درخواست اکانت یک ماهه رایگان باشگاه مشتریان دکتر کلابز
اگر قصد آشنایی بیشتر با نرم افزار باشگاه مشتریان دکتر کلابز را دارید می توانید درخواست دریافت اکانت یک ماهه رایگان ثبت کنید​
  • انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf, jpeg, webp.