هدف راه اندازی باشگاه مشتریان

هدف راه اندازی باشگاه مشتریان

اهداف راه اندازی باشگاه مشتریان

وقتی صحبت از راه اندازی باشگاه مشتریان میشود، خیلی مواقع اولین تصویری که در ذهن شکل می گیرد، این موضوع است که باشگاه مشتریان و برنامه های وفاداری صرفاً بعنوان یک ابزار نرم افزاری می بایست اقدام به جمع آوری اطلاعات مشتریان نمایند و در این مسیر کسب و کار هم صرفاً از طریق جمع آوری اطلاعات مشتریان و ارائه یکسری پاداشها اقدام خریداری این نرم افزار و نهایتاً جذب و حفظ مشتریان نمایند، در صوریتکه واقعیت فراتر از این موضــوع می باشد و در این مطلب قصد داریم بیشتر در خصوص اهداف برنامه های وفادارسازی مشتریان و راه اندازی باشگاه مشتریان با شما صحبت کنیم.

برنامه پاداش وفاداری چیست؟

همانطور که میدانید، جذب یک مشتری جدید چندین برابر بیشتر از حفظ مشتریان قدیمی برای کسب و کار ما هزینه ایجاد می نماید، بنابراین ایجاد وجه تمایز بین مشتریان قدیمی نسبت به مشتریان جدید می تواند هزینه های افزایش تکرار مراجعه و خرید مجدد را در کسب و کار ما به شکل چشم گیری کاهش دهد، اما وفاداری واقعی را باید به درستی به دست آورد. بنابراین، وفادار کردن مشتریان به برندتان بهترین استراتژی برای رشد کسب و کار در بلندمدت است.اما تاکتیک های زیادی برای ایجاد وفاداری مشتریان به برند و کسب و کار شما وجود دارد، یک سیستم پاداش پس از خرید یا همان برنامه وفاداری عالی که به دقت طراحی شده باشد، می تواند بازده فوق العاده ای را در کسب و کار شما چندین برابر کند.حدوداً قانون پارتو در اکثر کسب و کارها صدق می کند، این قانون بیان می کند که 20٪ از مشتریان 80٪ از درآمد یک تجارت را به ارمغان می آورند. حفظ آن 20 درصد از مشتریانی که به شما وفادار می مانند، باعث رونق کسب و کار شما می شود. به همین دلیل است که وفاداری یک دارایی ارزشمند در تجارت است که در بین سایر روش های رشد تجارت بی نظیر است.

همانطور که بیل گیتس گفت: “ناراضی ترین مشتریان شما بزرگترین منبع یادگیری شما هستند.”

پیدا کردن نقاط دردناک مشتریان ناراضی می تواند دانش خوبی برای ایجاد برنامه های پاداش وفاداری قوی باشد. وفاداری زمانی به صورت ارگانیک ایجاد می شود که مشتریان آنچه را که نیاز دارند را بدون هیچ مشکلی دریافت کنند. اما این در دنیای فوق رقابتی امروز کافی نیست. علاوه بر تجربه یکپارچه که حداقل است، کسب و کارها باید مشتریان خود را جذب کنند که آنها را وفادار نگه دارد. یک اشتباه شما می تواند بی رحمانه توسط رقبای شما سرمایه گذاری شود. برای جلوگیری از ریزش مشتری، لازم است مشتریان خود را همیشه درگیر نگه دارید و این یکی از مهمترین اهداف راه اندازی باشگاه مشتریان است.

مزایای برنامه پاداش وفاداری چیست؟

وفاداری مشتریان را می توان به روش های مختلفی اجرا کرد. با این حال، معیار سنجش مزایای برنامه های پاداش به هدف کسب و کار بستگی دارد. وفادار نگه داشتن مشتریان شما مزایای بسیار بیشتری نسبت به آنچه فقط در ترازنامه منعکس می کند وجود دارد. حتی با در نظر گرفتن این موضوع، سرمایه گذاران را می توان از مزایای برنامه های پاداش که مستقیماً بر سود تأثیر می گذارد راضی نگه داشت.

مطالعات عمده گزارش داده اند که تنها حدود 5% نگهداری مشتریان می تواند سود را تا 95% در معاملات یک کسب و کار افزایش دهد. این آمار می تواند استارت مناسبی برای اجرای برنامه وفاداری در هر کسب و کاری باشد. مزایا فقط در مورد پول و سود نیست، بلکه یک برنامه پاداش قوی نیز با احساسات مشتریان طنین انداز می شود.

از دیگر مزایای برنامه های وفاداری پاداش می توان به روشی برای نشان دادن قدردانی نسبت به مشتریان با ارائه انگیزه هایی برای وفادار ماندن به برند اشاره کرد. این به نوبه خود آنها را وفادارتر می کند تا برای مدت بسیار طولانی به مشتریان مکرر تبدیل شوند. وفاداری ریشه عمیقی در روانشناسی دارد و احساسات درست باید در نقطه تصمیم گیری ایجاد شوند تا مشتریان بارها و بارها شما را انتخاب کنند.

تعریف برنامه پاداش وفاداری

در اهداف راه اندازی باشگاه مشتریان یک برنامه پاداش وفاداری را می توان به روش های مختلفی طراحی کرد. شناسایی مخاطبان هدف و سپس تقسیم بندی آن ها به گروه های مورد نظر، راه درستی برای حرکت رو به جلو است. اما ایجاد برنامه های پاداش وفاداری صرفاً یک نرم افزار یا یک ابزار تک بعدی در کسب و کار شما نیست، بلکه برنامه وفادارسازی مشتریان یک استراتژی پاداش محور  است که به خوبی ساخته شده و با دقت مستند شده است، به طرز شگفت انگیزی نتایج مورد نظر را تحلیل و ارزیابی می نماید، برای اینکه یک برنامه وفادارسازی مشتریان تاثیر گذار در کسب و کار خود داشته باشیم، می بایست علاوه بر شناخت به تمامی ابعاد کسب و کار اهداف کوتاه، میان و بلند مدت را بواسطه این راهکار پوشش دهیم.

طبق گزارش Forrester، بهبود تجربه مشتری که از طریق وفاداری ایجاد شده است، یک پارامتر قابل اعتماد برای ایجاد رشد قوی است. وقتی کسب و کار به نقطه کاهش بازدهی و فروش می رسد، وفاداری می تواند به عنوان یک سپر عمل کند و مجدد توان فروش و بازدهی را در کسب و کار با هزینه های بسیار پایین توسعه دهد. در صورت اجرای صحیح برنامه های وفاداری مشتریان (باشگاه مشتریان)  که اصول حمایت، غنی‌سازی و حفظ مشتریان را پوشش می‌دهد، نرم افزار باشگاه مشتریان نه تنها می تواند حمایت های مناسبی در جهت افزایش فروش در کسب و کار انجام دهد، بلکه می تواند پیش بینی های ویژه ایی از توسعه کسب و کار در اختیار کسب و کارها قرار دهد

استراتژی های برنامه پاداش وفاداری

بهترین برنامه های پاداش اغلب ساده و آینده نگر هستند. آنها مسائل را پیچیده نمی کنند و در عین حال درک آسانی را برای همه ذینفعان درگیر در کسب و کار از مالکان تا مصرف کنندگان و همه افراد در وسط ارائه می دهند.

وفاداری را می توان از طریق فرآیند سیستماتیک برنامه های وفاداری پاداش در ذهن مشتری تلقین کرد. وقتی به محصول فکر می کنند، ناخودآگاه به برند فکر می کنند زیرا از نظر احساسی روی آن سرمایه گذاری کرده اند.

استراتژی ایجاد یک برنامه پاداش وفاداری از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است. با این حال، اصل اساسی یکسان است. اجازه دهید مشتریان برای رسیدن به وفاداری از طریق تاکتیک های مختلف مانند جمع آوری امتیاز، گیمیفیکیشن و غیره در جهت هدف تلاش کنند.

چرا دکتر کلابز را بعنوان ارائه دهنده برنامه وفاداری(باشگاه مشتریان) انتخاب کنم؟

فعالسازی باشگاه مشتریان در کسب و کار، ایجاد استراتژی های وفادارسای مشتریان و تبدیل هر چه بیشتر مشتریان معمولی به مشتریان  وفادار در کسب و کار  در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسد، اما در واقعیت مفاهیم و فرآیندهای عمیقی برای ایجاد این فرآیند وجود دارد که باید جزئیات بسیار زیادی مورد مطالعه قرار گیرد تا برنامه وفاداری شما تبدیل به یک فرصت در راستای توسعه فروش و جذب هر چه بیشتر مشتریان وفادار شود  . اگر یک برنامه وفاداری بدون تحقیق و بینش مناسب ایجاد شود، می‌تواند بازدهی بسیار ضعیفی ایجاد کند و شما را نسبت به قدرت برنامه‌های وفاداری برای رشد کسب‌ و کار شک داشته باشد .

یک ارائه دهنده برنامه وفاداری مانند دکتر کلابز می تواند به کاهش همه چالش‌های ناشی از طراحی یک برنامه پاداش و وفاداری مشتریان در کسب و کار شما کمک کند تا با راه اندازی باشگاه مشتریان تاثیر گذاری هر چه بیشتری از جذب و حفظ مشتریان در کسب و کار خود شاهد باشید.

برای طراحی برنامه باشگاه مشتریان مختص کسب و کار خود کافیست با کارشناسان دکتر کلابز تماس حاصل کنید.

 

مطلب مرتبط: قیف فروش و باشگاه مشتریان

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید

درخواست اکانت یک ماهه رایگان باشگاه مشتریان دکتر کلابز
اگر قصد آشنایی بیشتر با نرم افزار باشگاه مشتریان دکتر کلابز را دارید می توانید درخواست دریافت اکانت یک ماهه رایگان ثبت کنید​
  • انواع فایل های مجاز : jpg, gif, png, pdf, jpeg, webp.